Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Randselva 2018

Bjørn Smith med den norske fluefiskerekorden for ørret.
Ørret:

Fisketiden

Fra 20. september til og med 30. april er alt fiske i Storelva, Randselva opp til Viul kraftverk forbudt.


I Storelva og Randselva skal fanget ørret mindre enn 30 cm målt fra snuten til halefinnens midterste stråler straks settes ut igjen uskadd.

Nye fiskeregler fra 1.januar 2017




http://ringerikessportsfiskere.no/

Storørretfiske i Randselva

Drømmen om storørreten i Randselva - trykk her!



Fiskedama.com



Ringerikes Sportsfiskere har gjort mye for storørretstammen. Her drøfter Else Ravneberg tiltak med Helge Gustavsen (f.v.), Arild Brådalen, Henning Berg Røste og Knut Fahle Rønning på Slee. (Foto: Pål Tr. Mannsverk)




Ny norsk rekord for fluefisket ørret!



Bloggen til Bjørn Smith


Bjørn Smith fra Hønefoss fikk oppleve fluefiskerens store drøm på tampen av fiskesesongen 2001 i Randselva. Etter en spennende duell, kunne han den 21. september lande en ørret på 10,6 kilo på en flue han hadde bundet selv. Det er 550 gram over norgesrekorden for ørret tatt på flue, ifølge dagens rekordlister.



Det er ingen tilfeldighet at det var Bjørn Smith som tok den. I løpet av syv dager på tampen av fiskeseongen, landet han i alt 4 storørreter på den øverste strekningen under Viuldammen.


Den første fikk han på en tre toms devon-spinner på røysa i kanalen like før midnatt den 17.september. Den veide 5,2 kilo. Fiskekameraten Svein Gruer hjalp ham med landingen.


Selvbundet flue

To dager etterpå sto han med fluestanga på Sle. I enden av fortommen satt det en selvbundet flue da fisken tok. Snøret raste ut. Dette var store greier. Det ble en duell Bjørn som aldri vil glemme. I det ene øyeblikket følte han å ha overtaket. I neste sekund var det storørreten som hadde styringen. Ruggen rullet seg rundt for å kvitte seg med den stikkende flua. Foretok flere utras for å fri fra gubben der inne i strandsteinene. Men denne gangen var det Bjørn som vant duellen, med god hjelp fra Egil Nordalen som tailet den.


Flua: Dødaren

Her oppskriften på storørretflua til Bjørn Smith:

Krok nr.10, gul hale (hakle),rød butt (floss), svart kropp, sølv ribbe (tinsel), svart ving (tempelhund), jungel cock kind og svart hode. Bjørn bruker en 14 fot Fenwick fluestang og Guideline-snøre.


Knut Fahle Rønning med sin rekordfisk på 9,2 kilo tatt på flue og tohåndsstang på Sle 16.august 2011. Foto: Stein Egil Sæter



4 storørreter på 7 dager!

To dager senere var Bjørn atter på plass på Sle , sammen med fiskekameraten Tore Tangen. Tore gikk ut i elva og begynte først, Bjørn startet fisket litt ovenfor ham. Men som de fleste Randselva-fiskere kjenner til, er det langt mellom nappene. Det var stille. Da tåka lettet, gikk Tore land, men Bjørn ga seg ikke. Han nærmet seg plassen der han tidligere hadde fått storfisken. Og jamen dro det atter i snøret. Det er ikke mulig, tenkte Bjørn. Ørreten var seig å få landet, men til slutt kunne Tore taile den, en rugg på 4,8 kilo. Litt av en fangst i løpet av 7 dager!


Kunnskapsrik og dyktig fluefisker

Som lommekjent i Randselva må redaktøren av Fiskeguiden få fremheve at dette var litt av et raid. Jeg har selv fisket i elva i mange år, og i løpet av den tiden har jeg ikke fått så mange storørreter i hele perioden som Bjørn her tok i løpet av en uke. Som eksempel kan jeg nevne at jeg en sommer hadde 40 bomturer i Randselva uten å kjenne et napp! I tillegg til flaks, har tydeligvis Bjørn både den rette tålmodigheten og kunnskapene som må til, både om fluefiske og elvemiljøet, for å lykkes. De fleste av oss vet at det i elva er spesielle plasser som storfisken foretrekker.

Tar du en storfisk, så merk deg stedet. Det tar ikke lang tid før en ny storfisk har overtatt den attraktive plassen, og du har en ny mulighet. Jeg regner med at Bjørn nå vet nøyaktig hvor storørreten tar når han presenterer den riktige flua på riktig måte på riktig sted på riktige vannstand ved riktige vanntemperatur og under de riktige lysforhold! Men som de fleste av oss vet, dette er heller ikke nok. I tillegg må vi ha litt tålmodighet og flaks.


Nyttårsløfte

Ved en elv på New Zealand opplevde jeg før nyttår (2001) å være sammen med en amerikaner som fisket etter en storørret i to timer før den satt på kroken. Gud vet hvor mange ganger han skiftet flue, mønster og krokstørrelse, før han kunne presentere noe ørreten endelig falt for. Innimellom måtte han ta pauser for å roe ned sitt utsøkte bytte. Men han hadde tålmodighet og jaktvilje som en skogskatt på jakt etter sitt bytte og fikk sin lønn for innsatsen.


Ny rekord

Men tilbake til Randselva, gyte- og oppvekstelva for Tyrifjord-ørreten. Under stamfiske er det tidligere tatt ørret på over 16 kilo, og på slutten av 1950- årene opplevde jeg også å se Kjell Grefsrud ta en ørret på 12 kilo på en av sine favorittfluer, en svart dobbeltkroket tradisjonell flue med lubben kropp. Men dette skjedde for 50 år siden, før rekordlistene ble oppfunnet. Bjørn Smiths storørret på 10,6 kilo fortjener så visst sin plass på toppen. Dette er nye norgesrekord på flue i nyere tid.


Bjørn Smith

Mail


Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.




Bildetekster

Bjørn Smith med rekordfisken. Det andre bildet viser han med en av de andre fire fiskene han tok samme uka i september i 2001.


www.randselva.com

Ringerikes Sportsfiskere


Storørret!





Randselva er den viktigste gyteplassen for storørreten i Tyrifjorden. Her vokser yngelen opp til den vandrer ut til beiteplassene i Tyrifjorden, for så å gå opp igjen i Randselva for å gyte igjen.



Vanlig oppgangsfisk veier fra 3 til 10 kilo, men under stamfiske er det tatt rugger på både 14 og 16 kilo på drivgarn. Kjell Grefsruds ørret på 12 kilo, tatt på flue ved Sle, like nedenfor Viuldammen, er rekord på stang hittil.



Beste fiskestrekning er fra Hovsenga til Viuldammen.

De mest erfarne fluefiskere bruker tohåndsstang, med flytesnøre og fortom på 0,35 mm, som under laksefiske. Mange svermer til mørke eller helt svarte tubefluer eller mindre laksefluer med dobbelkrok, siden mye av fisket foregår i tussmørket og nattetid. De fleste fisker imidlertid med to hånds slukstang og devon-spinner.


Fiske i hele september

Fisketiden i Randselva er fra og med 16.april og ut september, men beste fiske er det i september og frem til fredningen inntrer 1.oktober, men allerede fra midten av august er det en god del tidlige gytevandrere å påtreffe i området fra Hovsenga til Hvalsmoen.


Det meste av storørreten blir tatt i skumringen om kvelden og frem til det blir helt mørkt. Men noen står der også hele natten for å lure den i grålysningen om morgenen.


Randselva er ikke avhengig av stor vannføring. Storørreten tar også på ”lita elv ” ved varsomt fiske, og da spesielt nattetid. I september-kveldene kan man ofte se den kåte luftsprang over gyteområdene sine. ( Se også Tyrifjorden)


Den største ørreten fra Randselva 2005!





Johnny Braaten, Hønefoss, tok en ørret på 9,25 kilo på flue i Randselva i slutten av august 2005. Den var 90 cm. lang.



Devon-spinner med fullt kroksett

Rekorden i 2000 hadde Kai Håkerud, Sagafaret 26, 3514 Hønefoss ( 32132080) med sin ørret på 10,3 kilo som han tok på ”Vaskeplassen” like ovenfor Hvalsmobrua om kvelden 28.09, to dager før fiskestopp.

Vanligvis fisker han mye med flue som Sunray Shadow, men denne ruggen tok han på en kobber devonspinner med fullt kroksett, som det er lov å bruke i Randselva.


De fleste fisker på Sle og like nedenfor Viulfossen kraftstasjon ovenfor Hvalsmoen, og mesteparten av fisken blir tatt her. Men det finnes også fine fluefiskeplasser fra Hovsenga og opp til Hvalmoen, der det er lurt å prøve i begynnelsen av sesongen, fra rundt 10. august.


En annen storfisker i Randselva, er Helge Buttingsrud, Hønefoss (32135428/32122911). Han fisker mye med flue og tar flere rugger hver eneste høst. Vi har notert oss at han tok en ørret på 10,050 kilo på tubeflue, RST 15 fot stang, Loop-snelle nr. 4 og flytesnøre i Randselva 24/9/1995.


Fiskeguidens kjentmann og guide

Vår fiskeguide og kjentmann i Randselva er Bjørn Smith, Hønefoss. Han har norgesrekorden for storørret tatt på flue og stiller opp som kjentmann og guide etter nærmere avtale.

Tel: + 47 94 82 37 47

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.



Nå er det fang og slipp som gjelder for Smith!


Bjørn Smith med sin største av en fangst på tre i 2008


-Nå er det fang og slipp som gjelder for Smith, sier storfiskeren Bjørn Smith til forslaget fra Fiskeguiden om at man heretter slipper ut igjen all rognfisk av storørret som blir tatt på gyteplassene i Randselva. Ringerikes Sportsfiskere gjør en kjempejobb med stamfiske og kultivering av Tyrifjord-ørreten og en gjenutsettingsplikt av rognfisk bør være en forsterkning av den flotte jobben de gjør.


Fangsten 2008


I alt 15 storørreter, hvorav 7 hunnfisk og 8 hannfisk, ble landet på stang i Randselva i 2008. Det var stor fisk. Snittvekta lå på 5,2 kilo.


Den største var 7,9 kilo og ble tatt av Morgan Solli 3.september, forteller Bjørn Smith, som selv landet tre ørreter på henholdsvis 5,2 kilo, 5,1 og 1,7 kilo denne sesongen. En slik høstfangst er det ikke mange som kan vise til, vanskelig som storørreten er å få på kroken under vandringen til gyteplassene sine.


Ole Sigmund Johansen med sin flotte ørret på 7,2 kilo 24-09-2008



Fang og slipp


Selv om det blir tatt forholdsvis få storørret på gyteplassene i Randselva om høsten, mener Fiskeguidens at Ringerikes Sportsfiskere heretter bør sette tilbake all hunnfisk som blir tatt på stang etter 1.september. Den slumsete hunnfisken er da lite egnet til mat, mens den er gull verd som stamfisk.


Dersom Ringerikes Sportsfiskere ønsker å fortsette sitt stangfiske frem til 1.oktober, bør de snarest bestemme seg for å spare den store hunnfisken på gyteplassene. Randselva er gyteplassen for den største stammen av størret i Tyrifjorden og oppvekstplassen til ørretungene de første to-tre årene etter klekking. Derfor skulle egentlig ørreten på hele strekningen fra Viul-dammen og i vassdraget videre ned til Tyirifjorden vært fredet mot alt fiske fra midten av august.
I alle fall bør hunnfisk-gyterne bli spart, skrev Fiskeguiden.no. Nå er vi hørt. Hunnfisken er fredet.


Ringerikes Sportsfiskere utfører en kjempejobb med stamfiske og produksjonen og utsetting av utsettingsklare ørret-unger for å vedlikeholde storørretstammen i vassdraget, og et pålegg om gjenutsetting av stor rognfisk burde være et naturlig ledd i dette verdifulle kultiveringsarbeidet, mener Fiskeguiden.


Og hva er så storfiskeren Bjørn Smith sin kommentar til dette?

-Jo, nå er det fang og slipp som gjelder for Smith! Det er også en nytelse å se den i live, svarer han, ydmyk som han er overfor en av naturens aller vakreste skapninger, - storørreten…


Den settes ut 2000 ørret-unger av storørret-stammen årlig i Randselva. (Klikk her)

Informasjon

Elvebloggen til Ringerikes Sportsfiskere




Brown Trout Norway




Ringerikes Sportsfiskere


Styreleder Birger Bekkevold

EPOST


Fylkesfiskeforvalter Erik Garnås


Miljøvernavdelingen

Fm-Buskerud,

Postboks 1604,

3007 Drammen

Tel: 32 26 68 07 / 41 10 07 32

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Fiskekort

Sesongkort 800 .- , døgnkort 150,-. ukeskort 400,- kan kjøpes på Kremmertorvet i Hønengaten i Hønefoss eller på www.inatur.no.


KART

Kategori: