Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Årøyelva 2018

Årøyelva er utrolig vakker og vill. Foto: Eivind Fossheim.
Laks: Sjøørret:

Fisketiden

Laks og sjøørret 01.06 – 31.08.

Hjemmesiden: http://www.aaroyriver.no/

http://lakseregister.fylkesmannen.no/lakseregister/public/default.aspx

https://youtu.be/u8zNGkB8gFc

Årøyelva fullbooket i 2018.
Elveeier Knut Munthe Olsen i Sogndal selger tre døgn med fiske og matopplevelser i Årøyelva for 200.000 kroner. Sommeren er fullbooket.(BT)
 Betaler 200.000 for tre døgn i denne elven – og må slippe fisken ut igjen 

Kart over munningssonen med spesielle fiskeregler


2017:


Verdens mest storvokste stamme av atlantisk laks.


Knut Munthe Olsen med en 18 kilos hannlaks i armene. - Men der ute i skumstryket går det en som kan være over 25 kilo, han til Fiskeguiden.no
-2017-sesongen har vært preget av lite smålaks, men mye mellomlaks og storlaks, sier Knut Munthe Olsen til Fiskeguiden.no. Forklaringen på at denne elva har verdens største atlantiske laks kan være at den ikke blir gytemoden etter ett år i havet, men blir stående over på beiteplassene til den som mellomlaks eller storlaks søker den spesielle gyteelva si.


Bare faste kunder!


Du kan bare glemme din drøm om å jakte på storlaksen i Årøyelva. Her er stort sett bare faste kunder som kommer tilbake hvert bidige år. Dessuten er ventelistene lange om noe av de faste gjestene skulle gi seg eller bli kastet ut som følge av dårlig oppførsel, sier Knut.


Klikk her for å se filmen som Bjørnar Neteland og Anders Neteland laget fra sine 11timer i drømmeelven 2017. NetelandProduction HD




Årøy-laksen i fremgang


Det ser nå lysere ut for den verdensberømte storvokste laksestammen i Årøyelva, sier Jon Neset til Fiskeguiden.no 2.august 2011. Fangstene øker. Bare de siste fire dagene var det tatt 20 laks. Årsfangsten i 2012 var 750 kilo med en snittvekt på 7 kilo.

Mens gjenfangsten tidligere har bestått av 90 prosent gjenfangst av utsatt smolt, ser det ut til at elva nå naturlig produserer halvparten av det som blir tatt.


Det er vanlig med nygått laks helt ut i august og de store bamsene er da alltid bitevillige på tampen av sesongen, forteller Knut Munther Olsen.



knut Neset med sin laks på 31,8 kilo, 20.august 1940.


Jon viser meg bildet av faren med sin laks på 31,8 kilo som han landet i 1940. Jon drømmer om å se den første 30 kilos-ruggen på land igjen, men vedgår at sjansene er små i hans levetid.


Jon Neset forteller at av klassiske fluer, var det Thunder & Lightning som var den mest populære i gamle dager. Dessuten Blue Charm og Silver Doctor. I dag er det tubfluene som gjelder, selv om det fortsatt er en og annen som velger de gamle klassikerne, sier Jon.


Denne tubeflua fant vi på dagens fluestang ved Årøyelva.




Verdensberømt kjempelaks


Årøyelva er i dag som en svak skygge av det som en gang var en av verdens aller beste storlakselver.


Den enestående storvokste laksestammen med fisk på mellom 20 og 30 kilo, er forsøkt innført i mange elver både her i landet og utenlands.





Gode, gamle Denissoff!

Nicholas Denissoff, ble som russisk entreprenør søkkrik etter å ha solgt sine verdifulle jernbaneaksjer før den russiske revolusjon.

Ja,det fortelles at han som tsarens finansminister var i London for å forhandle om et kjempelån på 60 millioner pund, da den kommunistiske revolusjon brøt ut. Han hadde da valget mellom å reise hjem med pengene og bli skutt sammen med det øvrige aristokrat, eller å stikke pengene i lomma og bli i Vesten.Valget må ha vært vanskelig.

Dennisoff kom til Årøyelva første gang i 1921 og fisket her i 40 år.





Han var da bankier i Paris, og hadde med seg sin unge franske kone på flere av fisketurene til Sogn.




Skjøt etter beileren med revolver!


Han passet godt på sin dyrebare skatt. Da en advokat-spire flørtet vel mye med pariserinnen, var ikke Denissoff snauere enn at han ladet revolveren og skjøt etter beileren, som flyktet over hals og hode.





Sprang langs elva på sokkelesten!


Denissoff var en skikkelig friskus. 96 gammel opplevde jeg å se russeren sittende bakpå scooteren til Jon Neset med en stang i hver hand på vei til fiskeplassene ved elva, der han sprang sokkelesten på kastebryggene på jakt etter kjempelaks.





Laks på 34,1 tatt på flue!


Da jeg møtte ham i 1960-årene, sammen med reporterne i Time/Life, var jeg overrasket over å se ham slippe ut igjen all hunnfisken. Han fortalte meg at hans største laks tatt på flue veide 32,5 kilo. Den ble tatt på en Dusty Miller i 1923. Han største veide imidlertid 38 kilo, tatt på reke to år tidligere.



Engelskmannen Wilfred Kennedy har imidlertid rekorden på flue i Årøyelva med en kjempe på hele 34,1 kg , tatt sommeren 1895. Wilfreds eksteskap med ei sirkus-dame hadde gått over styr, og trøsten søkte han i Årøy-laksen. I Sogndal bodde han resten av livet. Her er han også ligger gravlagt.




Belgier svinger stanga over ville høler og stryk. Foto: Eivind Fossheim



Med stålwire som fortom!


Denissoff brukte bare Hardy Palacona fluestenger – også til sluk- og prawnfiske, men da med stålwire som fortom helt opp i 60-årene.

Charles Ritz og Maharajaen av India og Mr. Hardy var blant gjestene hans. Og Hardy, ja han brukte bare ei Dusty Miller flue i krok 5/0 i alle de 10 årene han fisket her!



Årøylaksen er der!

Jacques Bemberg, som også fisket under Denissoff, leide elva eksklusivt frem til og med 2012, var her i 40 somre på rad!.


Arnt Chr. Hovland bedyrer at den berømte Årøy-laksen fremdeles stanger i fossestrykene, selv om kraftutbygging har ødelagt mye av livsvilkårene. Under stamfiske blir det årlig fanget laks på mellom 20 og 25 kilo.



Etter flere bomturer i Bjøra, dro Kong Harald etter feiringen av sin 75 års dag i 2012 til Årøyelva. Han landet her 2 femkilos-lakser på flue, mens han mistet flere.




Her må det settes ut smolt


Sognekraft ble pålagt å sette ut 50 000 laksyngel årlig etter reguleringen, men med den store variasjonen i vannføringen, har utslippene hatt liten effekt. Isteden setter man i dag ut 5000 luseforet smolt årlig, og resultatet uteblir ikke. 90 prosent av fisk som gjenfanges nå, stammer fra klekkeriet.


Dennisoff på kastebryggene i Årøyelva i 60-årene.






Fangstrapporter:

1995: 289 kg laks (6) og 200 kg sjøørret (1)


1996: 272 kg laks (9,7) og 140 kg sjøørret (1,2)


1997: 284 kg laks (5,9) og 117 kg sjøørret (0.9)


1998: 112 kg laks (5,1) og 157 kg sjøørret (1,3)


1999: 190 kg laks (3,2) og 35 kg sjøørret (0,6) Årsfangsten 1999 var under middels, men økt fangst av smålaks var et lyspunkt, mener fiskeforvalter Sølsnæs. Men er det et lyspunkt?


2000: 22 smålaks,52 mellomlaks og 18 storlaks, som tilsammen blir 92 laks på 500 kilo. I tillegg ble det tatt 29 sjøørret på 26 kilo.


2001: 466 kilo laks (6,3) og 1 sjoorret paa 1 kilo.


2002: 535 kilo laks (99 stk) og 106 kilo sjøørret (86 stk)


2003: 116 laks på 547 kilo og 91 sjøørret på 134 kilo.


2004: 62 laks på 335 kilo og 76 sjøørret på 115 kilo.


2005: 54 laks på 323 kilo.


2006: 78 laks på 447 kilo og 5o sjøørret på 63 kilo.


2007: 34 laks på 161 kilo. Av dette var 2 smålaks, 13 mellomlaks og 19 storlaks. 36 sjøørret på 60 kilo.


2008: 83 laks på 553 kilo.



2009: 52 laks på 318 kilo-


2010: 132 laks på 598 kilo, hvorav 46 laks ble satt ut igjen.


2011: Laks: 143 avlivet, 63 gjenutsatt, totalt 206 laks på 1113 kilo. Sjøørret:0


2012: 88 laks på 581 kilo. I tillegg ble det gjenutsatt 15 laks på 102 kilo.


2013: 105 laks på 746 kilo, hvorav 60 laks ble gjenutsatt.


2014: 133 laks på 670 kilo, hvorav 98 laks ble gjenutsatt.


2016: 262 laks på 1604 kilo og 7 sjøørret på 14 kilo. Av dette ble gjenutsatt 222 laks på 1428 kilo og 5 sjøørret på 9 kilo.



Fangst og skjellprøver av laks og sjøørret i Årøyelva 1986-2006

Informasjon

Årøy Gård


Nina og Knut Munthe Olsen

6856 SOGNDAL

tel + 47 41 21 70 46 / + 47 922 26 137

< href="mailto:Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.">Mail
Årøyelva


Jon Neset (53)

Årøy, har vokst opp et steinkast fra den tidligere så berømte elva. Neset kjenner historien om elva og har en av Vestlandets største samlinger av fiskelitteratur med i alt 600 titler i bokhyllene sine.

Fiskekort


Jon Neset med en 5-6 kilo Årøylaks. Foto; Eivind Fossheim



Årøyelva eies av Nina Munthe Olsen på Årøy Gård og har frem til 2012 i sin helhet vært utleid, sammen med eget hyttetun, til Jacques Bemberg, som har fisket herf sammen med sin familie og sine venner.

Fra 2013 leier Årøy Gård selv ut elva til grupper til en høy pakkepris med fiske, guide, hytter og alle måltider.

På Villaksauksjonen i Oslo la Knut Munthe Olsen ut en fiskepakke for 2013 til 60 000 kroner, som omfattet 4 stenger de to siste dagene av sesongen, full pensjon i gårdens fiskehytter og med egen fiskeguide det første døgnet.



Nina og Knut Munthe Olsen. Foto: Ole Kristian Åset.




Fiskestrekningen på 1500 meter har vært lett fisket og slett ikke hver dag. I enkelte uker har det ikke fiskere i det hele tatt. Bemberg er en dyktig sportfisker, men hans gjester tok det mer lettvint eller de kunne ikke fiske i det hele tatt.
Får de en storlaks på kroken, er den som regel lost i den strømsterke elva. Derfor har heller ikke årsfangsten vært så store som de ville vært ved et normalt fiskepress.


Under stamfiske hver høst blir det tatt stamfisk på langt over 20 kilo. Det er fisk som veide bortimot 30 kilo da den gikk opp i elva.


Årøyelva er en kort og fosserik elv som har sitt utspring fra Hafslovatnet og renner ut innnerst i Barnesfjorden.


Fra Helvetesfossen og opp til Hafslovatnet er elva så godt som tørrlagt av kraftregulering, men den 700 meter lange Årøyelva nedenfor kraftstasjonen var kjent som en av de beste lakseelvane på Vestlandet. Det er trolig den strie strømmen som har avlet frem den kortvokste og kraftige laksetypen.


I 1910 fant forskere ut en av grunnnene til at Årøylaksen ble så stor og kraftig kom av at den var tre år lenger i sjøen enn det som var vanlig for andre laksestammer. Derfor ble den brukt som settefisk i flere elver på Vestlandet.