Gjedde: 
14-åring bitt av gjedde ved bading-nå tok han revansj!

Den har hvasse tenner!
Grimstad-gutten Per Ivar Holte (14) opplevde 1.mai 2009 å kapre sin livs største gjedde i Reddalsvannet. Monstergjedda veide 15 kilo og det tok bare fem minutter fra den beit på wobbleren til han fikk halt den inn i båten. (Foto:Olav Svaland, Agderposten)
Nesten norsk rekord
Den uoffisielle norgesrekorden har arendalsgutten, Tore Harry Halvorsen. Bare 11 år gammel den gang i 2006, tok han sin rekordgjedde på 18,7 kilo.
Den tyngste gjedda som er registrert hos Norges Jeger og Fiskeforbund tatt på stang veide 16,9 kilo.
Gjedda er betegnet som fiskenes svar på ulven. Den spiser alt den kommer over – også dem som ikke har gjeller.
– Jeg har blitt bitt av gjedder mens jeg har badet i Reddalsvannet, men jeg har ikke latt meg skremme før, sier han til Agderposten og ser inn i kjeften på den døde gjedda. Han er helt stille mens han studerer de mange huggtennene på cirka tre centimeter.
Men tøffingen lot seg ikke skremme.
– Uansett hvordan denne ser ut, blir nok mer bading og mer fisking til sommeren, sier han med et smil.
Informasjon
Fiskeforvalter Frode Kroglund
EPOST