Fiskeguiden.no

Nyheter, reportasjer og 2500 norske fiskeplasser

Påfører rotenon ingen seinskader på elve-miljøet?

Publisert: 28.03.03

Rotenonbehandlingen av Steinkjervassdraget høsten 2002 vil sannsynligvis ikke vil føre til sein-skader på miljøet i vassdraget. Det er konklusjonen av en risikovurdering som er utført av Aquateam (Norsk vannteknologisk senter as).

Uten å komme nærmere inn på de prøver fra Steinkjervassdraget som Aqateam har analysert, finner Fiskeguiden det mistenkelig at man ved bruk av et så kontroversielt stoff som rotenon, i løpet av så kort tid, og med et så begrenset materiale til disposisjon, kan trekke en slik konklusjon.


Riktig nok har man gardert seg ved å bruke uttrykket SANNSYNLIGVIS, men etter Fiskeguidens mening bør man kunne forvente en større undersøkelse av miljøet i vassdraget, før man frifinner langtidsvirkningene på denne måten. 

Kategori: