Gjedde: Abbor:
Fisketiden
Gjedda treffer du best inne i sivkantene på grunnere vann fra isen ere gått til ut i juni. Når vanntempen stiger, trekker den ut på dypere vann.
Fra midten av august til ut i oktober synker vanntempen og gjedda trekker opp tilo dyp på 12-15 meter.
Abboren treffes best i juni, med en giftig spinner eller liten wobbler i grønt, oransje, gult og svart.
Grov gjedde og mye abbor
Hemnessjøen eller Øgderen som den også kalles, er den nordligste av de 7 innsjøene i Haldenvassdraget. Innsjøen som er 12 kilometer lang og er 35 meter på sitt dypeste, i snitt 8 meter, har en reguleringshøyde på 1,4 meter, er en god del forurenset fra landbruket. Foruten grov gjedde og abbor, finnes det både lake og annen karpefisk. Det meste av gjedda er fra 2 til 7 kilo, men det finnes gjedde på opptil 15 kilo.
Informasjon
Guiding i Haldenvassdraget:
Pål Dramstad,
tel + 47 906 90 007
Reidar Joval,
tel + 47 932 38 993.
Hans Lervik,
tel + 47 917 27 202.
Mer info:
href="http://www.fiskeland.no/index.php">www.fiskeland.no
På Bjerknes, på østsiden kloss ved innsjøen, kan du bo og leie motorbåt.Vertskapet kan både tysk og engelsk.
Gjeddefiske i Hemnsessjøen
www.turisten.no
Haldenkanalen
Fiskekort
Fiskekort for Haldenvassdraget kan kjøpes på de fleste bensinstasjoner, nærbutikker og postkontor langs vassdraget og koster 40 kroner døgnet eller 200 kroner uka. Trolling-kortet koster 100 kroner døgnet elle 300 kroner for uka ( 2008).
Offentlige båtramper finnes ved Gangnes og Ydesbotn.